• Εικόνα συγγραφέαChristos Kalogeropoulos

Κοζάνη: Μουσείο Σύγχρονης Τοπικής Ιστορίας - Νίκος Καλογερόπουλος.

Το Μουσείο Σύγχρονης Τοπικής Ιστορίας Κοζάνης μετονομάζεται σε Μουσείο Νίκος Καλογερόπουλος, μετά από απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Κοζάνης, το οποίο θέλησε έτσι να αποδώσει φόρο τιμής στον εμπνευστή του. Το θέμα εισηγήθηκε ο δήμαρχος Κοζάνης Λευτέρης Ιωαννίδης , ενώ όπως επισημαίνεται στην εισήγηση στο δημοτικό συμβούλιο: «Η μετονομασία του Μουσείου Σύγχρονης Τοπικής Ιστορίας Κοζάνης σε «Νίκος Καλογερόπουλος» είναι η ελάχιστη τιμή σε αυτόν τον άοκνο πρωτεργάτη της ίδρυσής του ενώ ταυτόχρονα περιποιεί τιμή και για τον Δήμο Κοζάνης η ικανότητά του να αναγνωρίζει πρόσωπα και να διαιωνίζει τη μνήμη όσων διαδραματίζουν ρόλο στην εξέλιξη των τοπικών πραγμάτων».

Ο αείμνηστος καθηγητής Νίκος Καλογερόπουλος, εξέχουσα φυσιογνωμία της περιοχής, υπήρξε εμπνευστής και υποστηρικτής της ιδέας για την ίδρυση του Μουσείου, το οποίο και εγκαινιάστηκε στις 20 Σεπτεμβρίου 2006 επί θητείας Δημάρχου Πάρι Κουκουλόπουλου . Η ίδρυσή του ήταν αποτέλεσμα της συνεργασίας του Δήμου Κοζάνης με την Εταιρεία Διάσωσης Ιστορικών Αρχείων (ΕΔΙΑ). Τα οράματά του για τη σημασία της τοπικότητας απέναντι στην παγκοσμιότητα και για τη σημασία της τοπικής ιστορίας βρήκαν την ένθερμη ανταπόκριση του Δήμου Κοζάνης, η οποία εμπράκτως εκφράστηκε από την Αντιδήμαρχο Πολιτισμού Τάσα Σιόμου.

(Πηγή: prlogos.gr)

2 Προβολές0 Σχόλια